Leden 2015

gerard way in prague.

30. ledna 2015 v 19:27 | Ela |  Music

Byli jste někdy na koncertě? Znéte ten ten pocit, když se mačkáte v davu lidí, je vám vedro, děsně vás bolí nohy, ale všechno se změní, když na se na pódiu objeví ona očekávaná hvězda? Pokud odověďmi na tyto dvě otázky je ano, jste šťastlivci. A mně se tuhle středu taky poštěstilo.

Minulý týden ve čtvrtek mi kamarádka asi čtyřikrát volala. Zrovna jsem byla v divadle (na úžasném představení Ujetá ruka od Martina McDonagha, pokud máte rádi černou komedii, vřele doporučuji!), a když přestavení skončila a já zapnula mobil, zavolala jsem jí. Ihned na mě vychrlila, jestli s ní příští středu nechci jí do Lucerny na koncert Gerarda Waye a já souhlasila, ikdyž jsem v té době ani pořádně nevěděla, kdo to je. Doma nešel internet, a tak jsem si ho ani nemohla vygooglit. Jediné, co jsem o něm věděla bylo, že je bývalým frontmanem kapely My Chemical Romance, což mi stačilo. My Chemical Romance jsou (byli) skvělí!
A tak jsem teda ve středu šla na koncert. Byla jsem pekelně unavená, protože jsme měli devět hodin a já pak ještě měla hodinu francouzštiny. Když jsme s kamarádkou přišly před Lucernu, byla tam spousta lidí, což nás zezačátku odrazovalo, ale naštěstí fronta postupovala rychleji než jsem čekala. Další čekání však na nás čekalo uvnitř. Asi hodinu jsme stály před pódiem než začala předkapela. Tou byla londýnská kapela Nothing But Thieves, byli dobří ale to nejlepší nás teprve čekalo. Po předkapele byla další pauza (naštěstí už výrazně kratší) a pak se konečně objevil Gerard. Celý koncert byl úžasný, dojemný a zkrátka dokonalý. Díky mé (a především kamarádčině) malé výšce jsme se dokonce dostaly i poměrně dopředu. Nečekalajsem, že tolik lidí bude tak ochotných a pustí menší před sebe.
Když koncert skončil, byla jsem naprosto vyčerpaná, ale zato plná nadšení. Domů jsem dorazila okolo půl jedné a krátce na to šla spát. Spala jsem jen asi tři a půl hodiny, protože mě druhý (vlastně už ten samý) den čekal školní filmový festival a to jsem si nemohla nechat ujít!

A co vy byli jste někdy v poslední době na koncertu nebo plánujete jít?

the catcher in the rye.

29. ledna 2015 v 22:59 | Ela |  Books

Jerome Daivd Saliger. Kdo chytá v žitě. Kniha, která byla vydána na začátku 50. let a prodalo se jí více než 10 miliónů výtisků. Kniha, která je plná vulgarismů, sexuality a hněvu mladého muže. Kniha, která je považována za jednu z nejlepších. Kniha, kterou si po zatčení četl Mark David Chapman. Kniha, jejíž název je parafrází na báseň Comin' Thro The Rye od Roberta Burnse. Kniha, která se mi opravdu líbila.

(Varování: Článek obsahuje spoilery - jedná se spíše o zápis ze čtenářského deníku než recenzi. Pokud si chcete knihu knihu přečíst, doporučuji tento článek dále nečíst.)

Hlavním hrdinou této knihy je šestnáctiletý Holden Caulfield. Krátce před Vánoci je vyhozen ze školy Pensey. Důvodem jeho vyloučení je prospěch, propadá skoro ze všech předmětů. Za několik dní mají nastat zimní prázdniny, Holden tuhle nepříjemnou zprávu nechce oznamovat rodičům, a tak se rozhodne počkat do začátku prázdnin, kdy by už jeho rodiče měli být s vyloučením obeznámeni. Jako první se rozhodne jít za svým učitelem dějepisu, panem Spencerem, aby se s ním rozloučil. Ten se mu ale snaží promlouvit do duše. Holden tedy od něj po chvíli odchází. Vrací se na kolej, kde si chvíli povídá se spolužákem Ackleym, kterého ale pro jeho otravné návyky nemá rád. Z této nudné debaty je vysvobozen,když přichází jeho spolubydlící Stradatler. Ten si ale pouze půjčí Holdenův kabát a poprosí ho, zda mi mu nemohl napsat úkol na angličtinu. Pak odchází na rande s dívkou, kterou Holden dobře zná a má jí rád. Po jeho odchodu se Holden pouští do Stradatlerovi kompozice, ale odkloní se od tématu a píše o baseballové rukavici jeho bratra. Jeho bratr Allie, kterého měl Holden moc rád, zemřel před třemi lety na leukémii. Jeho baseballová rukavice byla plná básní, aby si je Allie mohl číst, když se zrovna na hřišti nudil.
Když se Stradatler vrátí, nelíbí se mu Holdenova práce, a tak se pohádají. Holden je taky nespokojený s tím, jak se Stradatler choval k Hance Gallagherové, k té dívce, se kterou měl rande. Jejich hádka vyvrcholí rvačkou, po které se Holden rozhodne odejít. Sbalí si svoje kufry a vyrazí do New Yorku.
Ve vlaku se setká s matkou jednoho svého spolužáka. Představí se jí pod falešným jménem, navykládá jí spostu nepravdivých věcí o jejím synovi a pokouší se s ní flirtovat.
Když vystoupí, vydá se k nejbližší telefonní budce. Chce někomu zavolat, ale neví komu. Myslí na svého staršího bratra D.B., který je spisovatelem v Hollywoodu, na svojí malou sestřičku Pheobe, na Hanku Gallagherovou a na jeho bývalou holku Sally Haysevou. Nakonec ale nezavolá nikomu a nasedne do taxíku.
Chvíli si povídá s taxikářem. Zajímá ho, co se stane s kachnami, když zamrzne jezírko. Chce taxikáře pozvat na skleničku, ten ale odmítne.
Holden se tedy ubytuje v hotelu. Z okna pozoruje jeho druhou stranu, kde vidí několik podivných lidí. V jednom okně se nachází muž, který si obléká dámské šaty. V druhém Holden vidí mladý pár, který na sebe plive vodu.
Odejde z hotelu a zavolá známé svého kamaráda, o které ví, že se živí jako striptérka, zda se s ním nechce sejít, ona ale odmítá. Jde tedy do hotelového baru, kde klábosí se třemi ženami. Pak jde navštivit další bar, ve kterém hraje známý jazzový pianista. Tam potkává přítekyni svého bratra. Prohodí s ní pár slov a pak se vrací do hotelu.
Cestou do pokoje mu liftboy nabídne prostitutku a Holden souhlasí. Ze začátku se mu myšlenka ztráty panictví zamlouvá, ale když prostitutka jménem Sunny dorazí, rozmyslí si to. Poví jí, že je po operaci a že si chce jen povídat. To se Sunny nelíbí, a tak mu řekne ať zaplatí. Holden jí teda dá pět dollarů, tolik na kolik se s liftboyem domluvili. Sunny však tvrdí, že jí dluží 10 dollarů. Po chvíli dorazí onen liftboy, udeří Holdena a vezme si od něj dalších pět dollarů.
Holden na pár hodin usne a poté opustí hotel. Zavolá své bývalé holce Sally a pozve ji do divadla. Ráno snídá v jednom bistru, kde si povídá se dvěma jeptiškami a daruje jim svých pět dollarů.
Večer jde se Sally na vystoupení na Broadway a poté si jdou za bruslit, kde ji Holden prosí, aby s ním utekla. Sally má Holldena opravdu ráda, ale chce jít na vysokou, najít si práci a založit rodinu, takže Holdena odmítá. Ten se naštve a řekne jí něco nepěkného, což ho později mrzí. Sally se rozbrečí a nerozloučí se v dobrém.
Dále se Holden setkává se svým o sedm let starším kamarádem ze školy. Chvíli si s ním povídá v baru.
Večer se vloupe do bytu svých rodičů, aby se setkal se svou sestřičkou Phoebe. Ta je nadšená, že ho vidí. Když jí ale Holden poví o jeho vyloučení z Pensey a že plánuje odejít, naštve se na něj a prohlásí, že nemá nic a nikoho rád.Holden s ní nesouhlasí a vypráví jí o tom, co by chtěl dělat. Chtěl by stát na kraji útesu a chytat děti, které si hrajou v žitném poli, kdykoliv by se přiblížily k okraji.
Když slyší, že se jeho rodiče vracejí, odejde z bytu. Rozhodne se navštívit svého bývalého učitele pana Antoliniho. Ten je rád, že ho vidí. Chvíli si polu povídají a pak jdou oba spát. V noci se Holden vzbudí a vidí pana Antoliniho, jak na něj zírá a hladí ho po vlasech. Vyděsí se a z bytu uteče.
Druhý den pošle své sestřičce Phoebe vzkaz, aby se s ním po škole sešla. Pheobe tak taky udělá a odpoledne ji Holden spatří, jak za sebou vleše velký kufr. Pheobe mu oznámí, že odjíždí s ním. S tím ale Holden nesouhlasí, a tak se pohádají. Holden se s ní chce usmířit, a tak jí nabídne, aby spolu zašli do zoo. Phoebe je pořád naštvaná, ale když se Holden vydá směrem k zoo, následuje ho. Holden dojde k velkýmu kolotoči, kam chodívali, když byli mladší. Pheobe je na něj pořád nazlobená, ale když jí na kolotoči zaplatí několik jízd, přestane. Tímhle okamžikem knížka končí.

Kniha na mě udělala opravdu velký dojem. Najednu stranu je o ničem, na druhou stranu je o něčem velkém - dospívání, úvahách, lásce, respektu a snech chlapce, který neví, co se životem. Několikrát jsem se s hlavním hrdinou zžila. Občas mi sice lezl na nervy, třeba věčné opakování hlášky - ,,To mě umrtvilo", ale myslím, že právě tohle udělalo postavu i celou knihu realističtější.