starry, starry night.

22. února 2015 v 18:11 | Ela |  Art

Vincent van Gogh je jedním z mála malířů, který mě vážně zaujal. Myslím, že je spousta umělců, kteří malují a kreslí lépe, ale v jeho dílech je prostě něco, co mě stále okouzluje. Je z nich cítit upřímnost, smutek a šílenství.

,,Now I understand
What you tried to say to me
And how you suffered for your sanity
and how you tried to set them free.
They would not listen, they did not know how.
Perhaps they'll listen now."

Tak zní text Vincent (Starry, Starry Night), písně od Dona McLeana, pokud ji neznáte, doporučuji vám si ji pustit. Je vážně krásná a dojemná, tedy alespoň mě se líbí, často si jí pouštím stále dokola a zaposlouchávám se do toho textu.

,,Nemůžu za to, že se moje obrazy neprodávají. Ale stejně - jednou přijde doba, kdy lidé pochopí, že ty obrazy stojí za víc, než jen za cenu barev."

Vincent van Gogh se narodil na jaře roku 1853. O umění se začal zajímat v patnácti letech, kdy se stal zaměstnancem firmy, která obchodovala s uměleckými díly. Už od mala se bouřil, kvůli jeho výbušné povaze ho vyloučili ze školy. Kdyby neměl svého milujícího bratra Thea, hladověl by a samozřejmě by neměl peníze ani na barvy. Za deset let vytvořil zhruba 2 000 maleb a kreseb. Jeho díla však za jeho života byla takřka neznámá prodalo se jen jedno, a to krátce před jeho smrtí. Mezi jeho nejznámnější patří Hvězdná noc (kterou mám na ploše a lituju, že obrazovka mého laptopu není větší), Terasa kavárny v noci, Slunečnice, Havrani nad obilným polem a jeho autoportréty. 27. července 1980 se střelil do hrudníku, ale kulka minula srdce. Odešel tedy do zpátky do hostince a dva dny na to zemřel před zraky svého bartra Thea.

,,La trestesse durera toujours."

Smutek potrvá navždy, to údajně byla Vincentova poslední slova. Theo se smrtí svého bratra nesmířil, zemřel o šest měsíců později. Na žádost jeho ženy byl pochován vedle Vincenta.
Posmrtně Vincentova sláva stoupala závratnou rychlostí. Stal se jedním z nejznámnějších maířů všech dob, jeho díla se prodaly za miliardy dollarů a inspiroval množství umělců, například Henriho Matisse. Irving Stone o něm napsal čtenáři velmi oblíbenou knihu Žízeň po životě (kterou sice mám ve své knihovně, ale zatím jsem se nedostala k tomu s ji přečíst, tak doufám, že to brzy napravím).

Tak to je asi vše. O Vincentovi bych mohla psát rozhodně déle. O jeho nemoci, uřízlém uchu, úžasných obrazech. Mohla bych vám tu líčit jeho smutný osud, psát o tom, jak jsou jeho obrazy skvělé, ale myslím, že to hlavní v jeho dílech člověk musí objevit sám.
 


Komentáře

1 Barlie Barlie | Web | 24. února 2015 v 21:28 | Reagovat

Tak já mám taky ráda Vincenta :D (ne, vážně :D)
A je to dobrý článek, propracovaný :)) Jen tomu chybí obrázek nebo ta písnička a bylo by to PERFECT :)

2 Ela Ela | Web | 24. února 2015 v 21:40 | Reagovat

[1]: Obrázek tu byl, jenže já jako velký perfekcionista jsem ho po chvíli smazala, protože se sem nehodil :D Ale pravděpodobně sem nějaký trefný obrázek přidám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.