Březen 2015

orange is the new black.

29. března 2015 v 21:18 | Ela |  Series

Minulý víkend jsem na horách viděla první tři díly tohoto seriálu. Ihned mě zaujal, a tak jsem se po návratu domů podívala na další. Teď už mám zhlédnutou celou první sérii a sleduji druhou.

Hlavní hrdinkou seriálu je Piper Chapmanová, která je odsouzená na 15 měsíců do ženského federálního vězení za praní peněz se svou bývalou přítelkyní, drogovou dealerkou Alex. Piper tedy musím vyměnit svůj pohodlný život se svým snoubencem v New Yorku za nepohodlnou oranžovou kombinézu ve federální věznici. Tam se opět setkává s Alex a společně se musí vypořádat se svým vztahem i s celým ekosystémem ženské věznice.

,,This is all just an adventure, with liver and Yoga Jones and, and, and racism."

Ikdyž jsem si hlavní hrdinku nezamilovala, tenhle seriál mám opravdu ráda, a to díky různorodým postavám, se kterými se tu setkáváte. Každý díl je věnován jedné z nich, takže se dozvídáte něco o minulosti hispánské rodinky, náboženské fanatičky, buddhistky, transsexuálky, ruské šéfkuchařky, feťačky, atletky a zločinech, díky kterém se do vězení dostaly. Postavy jsou jako z masa a kostí, v každém je zkrátka něco špatného i dobrého. Musím říct, že všechny herečky odvedly vážně skvělou práci.

Ikdyž je tento seriál z poměrně depresivní prostředí, humor mu neschází. Některé momenty jsou zkrátka tak absurdní a ironické, že se nad nimi nejde nepousmát.

the imitation game.

10. března 2015 v 23:22 | Ela |  Movies

Kód Enigmy jsem nedávno viděla se svojí tetou, která mi ho vřele doporučovala. Musím říct, že předstil moje očekávání. Předpokládala jsem, že půjde o nezáživně zpracovaný reálný příběh, který bude zachraňovat jen Benedict Cumberbatch v hlavní roli. Ale nebylo tomu tak - tohle zpracování jedné zajímavé osobnosti mě vážně potěšilo. Ano, k dokanalosti mu chybělo mnoho, pár hollywoodsky přislazených věcí mi tam až vadilo, ale můj celkový dojem z tohoto snímku byl vskutku kladný (a to jsem ani nepotřebovala pořádnou dávku z popcornu z kina). Myslím si, že Oscara za scénář si skutečně zaslouží, třeba takový Birdman mi nepřišel lepší.

,,I know it's not ordinary. But who ever loved ordinary?"

Hlavní postavou příběhu je profesor matematiky a kryptoanalitiky Alan Turing, který je roku 1952 zatčen a obviněn ze sexuálních přestupků. V té době ale nikdo netuší, že jde o válečného hrdinu, který byl v týmu, kterému se povedlo prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Film se nazabývá jen samotným prolomením kódu, což vedlo ke zkrácení druhé světové války a záchraně spousty životů, ale vrací se i do minulosti a ukazuje tak například Turingovu první lásku.

,,Was I God? No. Because God didn't win the war. We did."

Snažila jsem se tuto recenzi psát bez spoilerů a snad se mi to i podařilo. A pokud někdo nevěděl, že Enigma nakonec byla prolomena, to se omlouvám, ale to už se pár let ví.

lexicology.

4. března 2015 v 17:02 | Ela
Dnes jsem se rozhodla článek pouze zaplnit cizími slovy a jejich významy. Některá jsou mnou už douho oblíbená, některá jsem narychlo vyhledala ve slovníku. Pár z nich pravděpodobně budete znát a možná se mi povede rozšířit vaší slovní zásobu...

saros období 18 let a 11 dnů, po němž se téměř přesně opakuje zatmění Slunce a Měsíce

absolutno co existuje samo sebou a zapřičiňuje vše ostatní, bezpodníněčné, neomezené dokonalé bytí

imago vyvinutý a pohlavně dospělý hmyz

martyrium mučednictví, mučdnická smrt, velká muka, nesnesitelné trápení

utopie vysněná, fantastická představa, nereálný plán

rekviem mše za zamřelé, zádušní mše

klepsydra vodní hodiny

akrostichon báseň, v níž počáteční nebo koncové hlásky, slabiky nebo slova veršů tvoří další informaci

triskaidekafobie chorobný strach z čísla 13

exteriorisace převádení vnitřních činností a pocitů navenek, dětské uvědomování vlástního já