the imitation game.

10. března 2015 v 23:22 | Ela |  Movies

Kód Enigmy jsem nedávno viděla se svojí tetou, která mi ho vřele doporučovala. Musím říct, že předstil moje očekávání. Předpokládala jsem, že půjde o nezáživně zpracovaný reálný příběh, který bude zachraňovat jen Benedict Cumberbatch v hlavní roli. Ale nebylo tomu tak - tohle zpracování jedné zajímavé osobnosti mě vážně potěšilo. Ano, k dokanalosti mu chybělo mnoho, pár hollywoodsky přislazených věcí mi tam až vadilo, ale můj celkový dojem z tohoto snímku byl vskutku kladný (a to jsem ani nepotřebovala pořádnou dávku z popcornu z kina). Myslím si, že Oscara za scénář si skutečně zaslouží, třeba takový Birdman mi nepřišel lepší.

,,I know it's not ordinary. But who ever loved ordinary?"

Hlavní postavou příběhu je profesor matematiky a kryptoanalitiky Alan Turing, který je roku 1952 zatčen a obviněn ze sexuálních přestupků. V té době ale nikdo netuší, že jde o válečného hrdinu, který byl v týmu, kterému se povedlo prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Film se nazabývá jen samotným prolomením kódu, což vedlo ke zkrácení druhé světové války a záchraně spousty životů, ale vrací se i do minulosti a ukazuje tak například Turingovu první lásku.

,,Was I God? No. Because God didn't win the war. We did."

Snažila jsem se tuto recenzi psát bez spoilerů a snad se mi to i podařilo. A pokud někdo nevěděl, že Enigma nakonec byla prolomena, to se omlouvám, ale to už se pár let ví.
 


Komentáře

1 Barlie Barlie | Web | 11. března 2015 v 19:24 | Reagovat

Ten film BYL dokonalej. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.