marvelous django reinhardt.

13. dubna 2015 v 16:06 | Ela |  Music

Django Reinhardt se stal jedním z první evropských jazzových kytaristů, kteří prorazili ve světě. S houslistou Stéphane Grappellim založili Quintette du Hot Club de France, který byl kritikem Thomem Jurkem popsán jako jedna z nejoriginálnějších skupin v historii jazzu a já s ním musím souhlasit.

Jean Reinhardt se narodil 23. ledna 1910 v Belgii. Jeho cikánská pžezdívka ,,Django" znamená ,,bdím". Většinu svého mládí strávil v cikánských táboreck poblíž Paříže. Už od útlého věku hrál na banjo, kytaru a housle.
V osmnácti letech jeho karavan, ve kterém žil se svou ženou Bellou, zachvátil požár. Byli velice chudí, a tak Bella jako podporu jejich příjmu výráběla květiny z papíru a celuoidu. Díky tomu bylo jejich obydlí plné silně hořlavého materiálu. Když se jednou pozdě večer Django vracel z představení, omylem převrhl svíčku na postel a oheň se rychle začal šířit. Jeho rodina a sousedé ho sice rychle vytáhli do bezpečí, nicméně utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně přes polovinu těla. Jeho pravá noha byl paralyzována stejně jako třetí a čtvrtý prst jeho levé ruky. Lékaři se domnívali, že už nikdy nebude hrát na kytaru a doporučili mu amputaci nohy. Django ale operaci odmítl a po krátkém čase opustil nemocnici. Po roce byl schopen chůze o holi.

"Jazz attracted me because in it I found a formal perfection and instrumental precision that I admire in classical music, but which popular music doesn't have."

Jeho bratr Joseph mu koupil novou kytaru. Bolestivou rehabilitací a tvrdým cvičením si opět osvojil své dovednosti v cela novém směru. I přesto, že jeho prsteníček a malíček byly ochrnuté, dokázal zahrát úžasná sóla za pomoci pouze dvou prstů, ostatní používal pouze při tvorbě akordů.
Jeho nejznámější skladby se staly jazzovými standardy. Patří mezi ně například My Sweet, Minor Swing, Tears, Belleville, Djangology a Nuages.
Django Reinhradt je jedním z mnoho důkazu toho, že všeho se dá docílit silnou vůlí a tvrdou prací.
 


Komentáře

1 barlie barlie | Web | 13. dubna 2015 v 22:00 | Reagovat

ááh to je ten týpek do kterýho jsem ti tam hrála já, co? :D
Dobře tenhle týpek je asi větší stylař, je to úžasný, jak to tihle lidé dělají :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.