otrokem vlastního těla.

17. dubna 2015 v 23:15 | Ela
Patrně jste asi zaregistrovali nedávnou smrt expremiéra, Stanislava Grosse. Já dnes okolo poledne, když jsem se vracela ze školy. Neříkám, že mě to nějak zasáhlo. O politiku se skoro vůbec nezajímám a o Grossovi jsem věděla pouze to, že byl premiérem a předsedou ČSSD, ale donutilo mě to přemýšlet. V průběhu roku 2014 se objevily informace, že trpí ALS, neboli amyotrofickou laterální sklerózou, na jejíž následky včera zemřel, a to ve věku pětačtyřiceti let.

ALS je onemocnění mozku, které způsobuje degeneraci a ztrátu mozkových buněk nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován při zachování psychických a mentálních schopností.


Stejnou nemocí trpěl například kytarový virtuóz, Jason Becker. Během koncertů postupně přestával mít cit v nohách. Kapela se rozpadla a Becker přešel od kytary ke klávesovým nástrojům. Postupně ale ochrnul na celé tělo. Jeho otec vyvinul způsob, kterým s ním komunikuje pouze očima a díky moderní počítačové technice stále skládá hudbu. Například složil hudbu k baletu Diablo.

Další osobností, která trpí touto či velmi podobnou chorobou (někteří významní neurologové se domnívají, že se jedná o spinální muskulární atrofii - SMA), je Stephen Hawking. Choroba mu byla diagnostikována v jednadvaceti letech, krátce před jeho svatbou a lékaři mu dávali pouze dva až tři roky života. V současné době je úplně paralyzován. Před třiceti lety, během návštěvy výzkumného centra CERN v Ženevě, se nakazil zápalem plic, což v jeho případě znamenalo bezprostřední ohrožení života. Jeho potíže s dýcháním, bylo možno vyřešit pouze tracheotomií, kvůli které přišel o schopnost mluvit. Od té doby používá elektronický hlasový syntezátor. I přes svou chorobu je autorem několikavědeckých publikací, jeho kniha Ilustrovaná teorie všeho patří dokonce k nejčtenějším knihám na světě vůbec. Je otcem tří dětí. Díky své zálibě v ironii a sarkasmu také vystupoval v několika televizních seriálech - Star Trek: Nová generace, Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Futurama. Jeho syntetizovaný hlas je také například slyšet v písni Talkin' Hawkin' od britské rockové skupiny Pink Floyd. A v minulém roce o něm byl britským režisérem Jamesem Marshem natočen životopisný snímek Teorie všeho.


Na Teorii všeho jsem se podívala někdy na konci března a to z toho důvodu, že jsem slýchala naprosto rozdílné reakce od přátel, který tento film už viděli. Mně upřímně se hodně líbil. Eddie Redmayne Stephena Hawkinga ztvárnil opravdu fenomenálně a ten oscar byl podle mě opravdu zasloužený. Je sice pravda, že film se z větší části věnoval vztahu s jeho ženou, ale to se dalo předpokládat, vzhledem k tomu, že Jane Hawkingová je autorkou předlohy k filmu. Já jsem si ve filmu nejvíce všímala právě jeho postupně projevující se choroby a myslím, že tohle bylo ve filmu opravdu dobře ukázáno. A u některých části jsem se i dost pobavila, například u narážek na Doctora Who jsem se nasmála.


Ale to jsem trochu odbočila. Původně jsem chtěla psát o ALS, protože mi přijde opravdu strašné ztrácet nad svým tělem kontrolu, obzvlášť pokud vám to pálí, jste talentovaní. Já osobně se toho hodně bojím. Je to taky jeden z důvodů, proč nepiju alkohol, nekouřím, neberu drogy - bojím se, že přijdu do stavu, kdy nad sebou ztratím kontrolu. V tomto případě tedy ne jenom nad svým tělem, ale i myslí.
Asi před třemi lety se mi občasně začal objevovat třas. Prostě se mi občas bezdůvodně klepou ruce či nohy. Pamatuji si jednou, jak jsem zrovna měla hodinu kytary, měla jsem zahrát nějaký jednoduchý akord a najednou se mi rozklepaly prsty, najednou jsem v nich vůbec neměla cit a nedokázala jsem krk kytary vůbec zmáčknout. Hrozně jsem se vyděsila. Pořád se mi to občas stává, například když píši, najednou protě nemůžu uchopit propisku a nejsem schopna napsat slovo. Byla jsem u doktorky, dělali mi pár testů - například na štítnou žlázu, ale prý mi nic není. Tak doufám. Nemyslím si, že by to bylo něco vážného, ale ze začátku mě to vážně děsilo...
 


Komentáře

1 barlie barlie | Web | 18. dubna 2015 v 13:31 | Reagovat

To jsem ani nevěděla, že máš snad to nic není.
Jinak dobrej článek, Eddie Redmayne je jedinej důvod, proč vidět ten film :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.