Červenec 2015

the liar.

31. července 2015 v 20:43 | Ela |  Books
I've been wearing a mask for too long

Knížku Lhář jsem si půjčila vlastně jen kvůli tomu, že ji napsal Stephen Fry. Jestli vám to jméno nic neříká, můžu vám napovědět, že jste ho mohli viděl ve filmech jako Hobit, Sherlock Holmes, V jako Vendeta nebo Oscar Wilde. Já osobně jsem se o něm dozvěděla prostřednictvím videí youtubera Charlieho McDonnnella, jemuž Stephen Fry namluvil kratký komentář na konci videí. Ale není jen výborným hercem a spisovatelem, je i úspěšnmý dramatikem, scénaristou, producentem, režisérem, rektorem univerzity, komikem (vystupoval společně s Hugh Lauriem) a vášnivým fanouškem kriketu. Ale zpátky k té knížce. Půjčila jsem si ji v knihovně zhruba před rokem. Hrozně se mi líbil styl, jakým byla napsaná, ale děj sem si moc nepamatovala. Asi před měsícem jsem šla do knihovny s kamarádkou, která zrovna nevěděla, co jsi půjčit, a tak jsem ji tuhle knihu doporučila. Líbila se jí, a tak jsem si jí přečetla znovu.

"My first meeting with you only confirmed what I first suspected. You are a fraud, a charlatan and a shyster. My favourite kind of person, in fact."

Hlavním hrdinou je student Adrian Healy. Adrian je velmi inteligentní chlapec, ale také chronický lhář. Lži jsou součastí jeho života. Lže o všem, realita mu zkrátka nevyhovuje. Z internátní školy ho vyhodí protože píše do zakázaného časopisu. Při studiu na Cambridgi vytvoří pornografický román Peter Flowerbuck, který vydává za ztracené dílo Charlese Dickense. Stane se svědkem brutální vraždy maďarského houslisty a zapojuje se do mezinárodního spiknutí a špionáže. A nebo je to všechno jen jedna velká lež? Kdo ví? V knížce je občas těžké se orientovat. Jinak to prostě nejde, když pojednává o velkém lháři.

"Books are not holy relics,' Trefusis had said. 'Words may be my religion, but when it comes to worship, I am very low church. The temples and the graven images are of no interest to me. The superstitious mammetry of a bourgeois obsession for books is severely annoying. Think how many children are put off reading by prissy little people ticking them off whenever they turn a page carelessly. The world is so fond of saying that book s should be "treated with respect". But when are we told that _words_ should be treated with respect? From our earliest years we are taught to revere only the outward and visible. Ghastly literary types maundering on about books as "objects"..."

Na knize se mi nejvíce líbily propracované a realistické postavy. Kromě Adriena jsem si oblíbila i univerzitního profesora a velkého manipulátora Trefusise, Adrienovu dětskou lásku Huga Cartwrigtha, nebo jeho kamarády jogína Thompsona a punkera Garyho. Nějaké pasáže byly vážně dobře fromulované a naprosto sem s nimi souhlasila. Celkově mi kniha moc nepřinesla, ale náramně jsem se při čtení bavila. Stephen Fry zkrátka dokáže napsat šílenou slátaninu o ničem, která vás dostane. Už se těším až si přečtu další jeho knihu se sympatickým názvem Hroch.