the martian.

30. srpna 2015 v 22:53 | Ela |  Books

Knížku Marťan od Andyho Weira jsem dočetla nedávno. Od začátku do konce jsem se opravdu bavila. Myslím, že už první věta knihy - ,,Jsem v hajzlu." musí každého zaujmout. Hlavním hrdinou je sympatický Mark Watney, který se na poměrně dlouhou dobu stane jediným obyvatelem Marsu.

Během mise na Mars botanik a strojní inženýr, Mark Watney, málem zahynul v prašné bouři. Posádka, v domění, že je Watney mrtvý, odletí. Ten, má k dispozici jen omezené zásoby a tak musí využít své veškeré znalosti a důvtip, aby přežil a dokázal se spojit se Zemí...

"Maybe I'll post a consumer review. "Brought product to surface of Mars. It stopped working. 0/10."

Nápad na knihu je skvělý. Autor se snažil, aby byla co se týče technologií, co nejrealističtější. Jeho otec je částicový fyzik, on sám vystudoval informatiku a kvůli knize se věnoval pečlivému výzkumu astronomie, orbitální mechaniky a historii vesmírných letů. Kniha sice obsahuje spoustu vesmírných a technických detailů, což by leckterému laikovi mohlo přijít nudné, ale zároveň je tam plno vtipných momentů, které celou atmosféru knihu trochu odlehčují.

Andy Weir ji nejprve zveřejňoval po kapitolách na svých internetových stránkách, a poté na žádost nadšených čtenářů knihu vydal. Líbí se mi, že je psaná formou Watneyho deníku a zároveň je prolínána částmi, které se odehrávají na Zemi nebo ve vesmírné lodi zbytku posádky, zkrátka obsahuje věci, o kterých Watney nemohl vědět. Knihu bych sice neoznačila za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla. Ale rozhodně to bylo něco úplně nového, originálního a zábavného!

Už se opravdu těším na film s Mattem Damonem v hlavní roli, který by měl jít do kin v listopadu. Viděla jsem trailer a vypadá to vážně skvěle.
 


Komentáře

1 barlie barlie | Web | 31. srpna 2015 v 18:06 | Reagovat

Zní to zajímavě, možná si to i přečtu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.