Říjen 2015

and now we are in the future.

22. října 2015 v 20:39 | Ela |  Movies
Možná jste včera zaregistrovali, že datum 21. října 2015 se váže k jednomu populárnímu filmu, a to Návratu do budoucnosti (Back to the Future). Je totiž den, kdy hlavní postava Marty McFly přicestuje do budoucnosti z roku 1985.

Když jsem tenhle film před několika lety viděla, neuvěřitělně jsem se těšila na rok 2015 a všechny úžasné věci, které přinese. Byla jsem to ale malé naivní děcko. Jsem poměrně zklamaná. Nemám hoverboard ani samozapínací boty. Škoda. Ale přesto si myslím, že tenhle rok má něco do sebe a přes všechno moje zklamání se pokusím si těch pár posledních měsíců užít!

Doufám, že jste pochopili, že to nemyslím zcela vážně. Bez létajícího prkna i vylepšených bot Nike se dá žít. Ale já tenhle film (celou triologii) opravdu zbožňuji, takže jsem si tenhle článek nemohla odpustit!

Pokud jste film náhodou neviděli, ale já doufám, že viděli, je o Doktoru Brownovi, který sestrojí stroj času a společně se svým přítelem a obdivovatelem, studentem Marty McFlyem, cestuje do různých období historie. V první díle se vydává do doby, kde se Marty setká se svými mladými rodiči, což jak jistě chápete není nic příjemného a docela lehce se tomůže zvrtnout. Například když se až příliš zblížíte se svou matkou. V druhém díle se vydávají již do zmíněného roku 2015, aby Marty pomohl svému synovi. A ve třetím filmu se vydává na divoký západ, do roku 1885, aby zachránil doktora Browna.

Já osobně bych Návrat do budoucnosti označila za jeden z nejlepších a nejoriginálnějších sci-fi filmů všech dob. Pro mě je to rozhodně nejoblíbenější film ze žánru science fiction. Za zmíňku také stojí vynikající herci, Michael J. Fox jako Marty a Chritopher Lloyd jako Doktor Emmett Brown. A hudba je taky skvělá. Jedna z mých nejoblíbenějších scén je při písničce Earth Angel, následováná tou, kde Marty hraje na kytaru Johnny B. Goode. To je prostě klasika!

deeply superficial person.

1. října 2015 v 14:01 | Ela |  Art

Vzhledem k tomu, že jsem už delší dobu nenapsala o žádném z mých oblíbených umělců, tady je článek o jedné opravdu zvláštní a zajímavé osobnosti - Andym Warholovi!

,,In the future, everyone will be famous for 15 minutes."

Andrew Warhola se narodil 6 srpna 1928 v Pittsburghu rusínským přistěhovalcům, půvdem z Rakousko-Uherské vesničky Miková (dnešní severovýchodní Slovensko). Jako dítě se třikrát nervově zhroutil a trávil spoustu času v posteli, kde kreslil, poslouchal rádio a sbíral fotografie filmových hvězd. Když mu bylo sedmnáct, jeho otec zemřel při dopravní nehodě.

Andy studoval obor komerční designová tvorba na Carnegieho technologickém institutu, po absolutoriu se v roce 1949 přestěhoval do New Yorku a začal úspěšnou kariéru ilustrátora časopisů a designera reklamních materiálů.
V šedesátých letech se stal jedním z nejúspěšnějších amerických umělců té doby. Začal kreslit známé americké produkty jako Campbellovy polévky a také se věnoval tvorbě portrétů známých osobností jako Marilyn Monroe, Muhammad Ali, Elvis Presley či Elizabeth Taylor. Založil umělecké studio The Factory, kde se scházelo velké množství umělců, hudebníků, spisovatelů a dalších undergroundových celebrit.

Mezi léty 1963 a 1968 natočil přes 60 filmů, například Blow Job, My Hustler nebo Lonesome Cowboys. Také spolupracoval s americkou kapelou The Velvet Underground. Stal se jejich manažerem a produkoval jejich první album The Velvet Underground and Nico v roce 1967. Navrhl jeho přebal s žlutým banánem a slovy ,,Peel Slowly and See" (Pomalu oloupejte a uvidíte). Dále spolupracoval s dalšími známými hudebníky jako Bob Dylan, The Rolling Stones nebo Johnem Lennonem.
Zemřel 22. února 1987 v New Yorku.

Osobně mi Andy Warhol přijde jako hodně výrazná osobnost. Některá jeho díla jsou opravdu úžasná a originální, u některých opravdu nechápu, proč jsou považována za umělecké skvosty. Podle je to jedna z osobností, kterou stojí za to uznávat.