Prosinec 2015

muse.

26. prosince 2015 v 19:00 | Ela |  Music

Tak jsem se konečně rozhodla napsat o jedné z mých nejoblíbenějších kapel. Muse jsou vlastně mými jasnými favority, co se týče stále vystupujících kapel. Přesto že se dali dohromady několik let před mým narozením, stále vydávají desky (naposledy v červnu tohoto roku) a já už se nemůžu dočkat až příští rok půjdu na jejich koncert.

Skupina Muse vznikla v roce 1994 v Teignmouth v jihozápadní Anglii, kdy se dali dohromady kamarádi ze školy Matthew Bellamy (zpěv, kytara, klávesy), Christopher Wolstenholme (baskytara) a Dominic Howard (bicí). Ve stejném složení hraje kapela dodnes.

"Being an atheist means you have to realise that when you die, that really is it. You've got to make the most of what you've got here and spread as much influence as you can. I believe that you only live through the influence that you spread, whether that means having a kid or making music... I don't believe in heaven or hell, I don't really believe in that version.
- Matthew Bellamy

V roce 1999 vyšlo jejich první album, Showbiz. Obsahuje spoustu skvělých písní, mě asi nejvíce zaujala Sunburn a Unintended. O dva roky později následovalo Origin of Symetry, což je podle mě jejich nejlepší album. Obsahuje skvosty jako Plug in Baby se skvělým kytarovým riffem, který se už dost dlouho chci naučit, Feeling Good nebo New Born. V roce 2003 kapela vydala album Absolution s peckami jako Time Is Running Out, Stockholm Syndrome neb Sing for Absolution. V té době si také kapela získala velkou vlnu fanoušků především díky jejich nápaditým, ohromujícím koncertům. Album Black Holes and Revelations vyšlo v roce 2006 a Muse pomocí něj dodali svým písním podobu extravagantní vesmírné opery. Supermassive Black Holes (ano, to je ta písnička, co hrála v Twilight, zatímco rodinka upírů hrála baseball), Starlight a Knights of Cydonia jsou podle mě právem označovány za mistrné kusy. V roce 2009 The Resistance upevnilo jejich pověst jedné z nejlepších rockových skupin. Uprising. Resistance. Exogenesis: Symphony. V roce 2012 přišli s deskou The 2nd Law a píseň Survival se stala oficiální písní olympijských her. V černu 2015 Muse vydali album Drones s písněmi jako Dead Inside, Mercy nebo Psycho.

Na Muse se mi líbí snad všechno. Jemné melodie, výrazné gradace, kytarová sóla a riffy, charakteristický hlas Matthewa Bellamyho, smyčce, megalomanské koncerty, přebaly alb, klavír, texty písní, bicí, název (jak sami řekli, vypadá to dobře na plakátech) a nevím co všechno ještě...

Proto se divím, že spousta z mých přátel tuhle kapelu vůbec nezná. A co vy? Máte rádi Muse? Nebo slyšeli jste o nich?