watchmen.

3. ledna 2016 v 17:28 | Ela |  Movies

Na tvůrčí psaní jsme měli přes vánoční prázdniny za úkol podívat se na film Strážci - Watchmen a vypsat si hlášky. Minulou hodinu jsme totiž mluvili o přímé řeči a tenhle film měl být údajně dobrých hlášek plný. Překvapivě mě nezklamal, jak jsem zprvu čekala. Přesto že je film na motivy komiksu a já komiksy o superhrdinech čtu jen velmi zřídka (možná právě začnu), celé tři hodiny jsem ho s napětím sledovala. Chápu proč je tenhle komiks (od Alana Moorea) považován za vůbec nejlepšího zástupce ve svém žánru. A režisér Zack Snyder se filmového ztvárnění zhostil skvěle!

Rorschach's Journal. October 12th, 1985: Dog carcass in alley this morning, tire tread on burst stomach. This city is afraid of me. I have seen its true face. The streets are extended gutters and the gutters are full of blood and when the drains finally scab over, all the vermin will drown. The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout "Save us!"... and I'll whisper "no."

Na filmu se mi nejvíce líbily postavy. Přišli mi opravdu promyšlené a realistické. I přesto, že byl film plný superhrdinů, bylo v něm tolik lidskosti. Celý film se mi nedařilo určit, zda jde o kladnou či zápornou postavu. A tak by to asi mělo být. Přeci nic není jen čenobílé. Nikdo není dokonalý, ale pevně věřím, že trocha dobra je v každém z nás.

Teď ale k samotnému příběhu. Odehrává se v 80. letech minulého století, kdy skupina maskovaných superhrdinů, kteří v minulosti ovlivňovali chod světa, už dávno není považována za ochránce lidstva. Živoří na okraji společnosti a už jen vzpomínají na staré dobré časy. I když byli bojovníci se zločinem nazýváni "superhrdinové", ve skutečnosti jedinou postavou, která má nadlidské schopnosti, je Dr. Manhattan, který je získal při nepovedeném vědeckém experimentu.
V říjnu 1985 policie vyšetřuje vraždu Edwarda Blakea. Jelikož policie nemá žádné stopy, Rorschach, jeden z bývalých superhrdinů, se rozhodne zjistit více. Myslím, že to pro přestavu stačí. Žádné spoilery.

I heard joke once: Man goes to doctor. Says he's depressed. Life seems harsh, and cruel. Says he feels all alone in threatening world. Doctor says: "Treatment is simple. The great clown - Pagliacci - is in town. Go see him. That should pick you up." Man bursts into tears. "But doctor..." he says "I am Pagliacci." Good joke. Everybody laugh. Roll on snare drum. Curtains.

A teď bych se ještě jednou ráda vrátila k hlavním postavám. Nejvíce mě zaujal Rorschach a to zejména kvůli jeho jménu a masce. Ta je pokryta měnícími se černými skvrnami, odkazujícími na Rorschachův test, psychologickou metodu, při níž pacienti říkají, co jim ony skvrny připomínají. Rorschach pochází z chudé rodiny, je výbušný a ze všech sil se snaží chránit svět před zločinci a to i dosti tvrdými způsoby. Další výraznou postavou je Komediant, který i přesto, že filmu umírá hned na začátku, má výraznou roli. Je nemilosrdný, cynický, brutální a sprostý rváč, přesto je zároveň velmi inteligentní a svědomitý. Daniel Dreiberg alias Sůva mi už od začátku připomínal typického amerického superhrdinu. V civilu v brýlých, spíše introvert a v kostýmu svými obrovskými svaly ochraňuje nevinné před padouchy. Adrian Veidt se superhrdinskou přezdívkou Ozymandis je nazýván nejchytřejším člověkem, jako první z oné skupiny superhrdin vyšel naveřejnost se svou pravou identitou a stal se velmi bohatým obchodníkem a obdivovatelem Alexandra Velikého. Dr. Manhatten ovládá nadlidskou sílu, telekinezi, teleportaci, kontrolu hmoty a vidí budoucnost. Je přísně logický, ale přesto v něm zbyla kapka lidskosti, kterou míval dřívě. Jedinou výraznou ženskou postavou v tomto filmu je Laurie neboli Hedvábný přízrak (pokus nepočítám její matku). Je dcerou původní superhrdinky Hedvábného přízraku a už do mala byla vychovávána, aby šla v jejích šlépějích. Je drsná a touží po tom, aby byla milována.

Doufám, že jsem vás příliš nenudila. Jen jsem se chtěla podělit o dojmy, které jsem nabyla při sledování tohoto filmu. Včera jsem taky koukala na ten nový díl Sherlocka. Byl skvělý, jak jsem jako velká fanynka od Moffata a Gatisse očekávala, jen mě moc nepřevapil (SPOILER - až na Mycrofta s ,,pár" kily navíc). Tenhle film ho zkrátka včera večer zastínil!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.