Březen 2016

master of minimalism, philip glass.

10. března 2016 v 19:25 | Ela |  Music

Philip Glass je jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů klasické hudby. Jeho tvorbu jste mohli zaslechnout ve filmech jako Truman Show, Koyaanisqatsi, Watchmen - Strážci, Hodiny, Iluzionista, Fantastická čtyřka a mnoho dalších. Já už si nepamatuji, kdy jsem některou z jeho skladeb slyšela poprvé, ale vím jistě, že mě naprosto okouzlila. Svou jednoduchostí, upřímností, krásou...

Philip Glass se narodil roku 1937 na východě USA. Jeho otec vlastnil obchod s deskami a tak Glass už od děství nasával hudební nahrávky různých žánrů, od Šostakoviče přes jazz až k moderní a avantgardní hudbu té doby. Už jako malý v hudební výchově exceloval, zapsal se tedy na konzervatoř a ve studiích pokračoval i v Evropě. V Paříži se setkal s řadou intelektuálů a umělců. Oženil se s avantgardní režisérkou JoAnne Akalaitisovou a byl pár kamarády požádán o pomoc s filmovým projektem - měl z úkol složit hudbu vycházející z tvorby Raviho Shankara, který neuměl napsat hudbu pro západní muzikanty. Glass si uvědomil, jak indičtí hudebníci používají harmonii - nerzbíjejí rytmus na menší části, ale spíše jej stále budují a v cyklech se vracejí. To výrazně ovlivnilo jeho tvorbu.

,,Traditions are imploding and exploding everywhere - everything is coming together, for better or worse, and we can no longer pretend we're all living in different worlds because we're on different continents."

V New Yorku se Glass seznámil se Stevem Reichem, který pracoval už s nahranou hudbou. Přehrával stejný kousek pásku na dvou přístrojích s odlišnou rychlostí, čímž vytvářel fascinující efekty. Glass kombinoval rytmy inspirované Indií s Reichovým opakováním, a dal tak vzniknou jedinečným kompozicím.

V roce 1976 měla premiéru jeho avantgardní opera s názvem Einstein na pláži. Zpěváci odzpívavali čísla a stupnice, zatímco se na scéně objevovaly snímky spojené s Einsteinovým životem. Celá opera trvala pět hodin a publikum mělo dovoleno volně přicházet a odcházet.

V šedesátých a sedmdesátých letech dělal Glass spoustu zaměstnání, aby se uživil, například stěhoval nábytek, dělal instaletára či taxikáře.

Glass skládal a stále skládá (i po sedmdesátce zůstává velmi plodným autorem) hudbu komorní, orchestrální, vokální, komorní, scénickou i filmovou. Mnoho lidí kritiků jeho tvorbu za otupělou kvůli neustálému opakování, mně osobně se moc líbí, přijde mi, že přináší něco nového. Ale ať už je váš názor jakýkoliv, neoddiskuvatelně přispěl k proměně americké klasické hudby a inspiroval spoustu umělců.

,,If you don't know what to do, there's actually a chance of doing something new."